top of page

Закон про СЗЧ і дезертирство: що відомо про терміни повернення

Оновлено: 6 груд. 2024 р.

21 листопада 2024 року Верховна Рада України прийняла законопроєкт №12095, що регулює повернення на службу військовослужбовців, які вперше самовільно залишили військову частину або дезертували. 


За повідомленням народного депутата Ярослава Железняка, документ підтримали 253 парламентарі.


Оновлено: 29 листопада в ефірі телемарафону радниця директора Державного бюро розслідувань з комунікації Тетяна Сапьян повідомила, до якого числа військові мають повернутися із СЗЧ без кримінальної відповідальності. 

Якщо ви пішли в СЗЧ як військовослужбовець, то у вас є можливість повернутися у військову частину з кінця листопада до 1 січня нового року, тобто за місяць.

Після повернення командир впродовж 72 годин продовжує дію контракту чи поновлює військового на службі. Поновлюються всі виплати, пільги та соціальні гарантії.

Коли військовий повернеться до своєї військової частини, він зобов’язаний повідомити орган досудового розслідування або військову службу правопорядку про те, що військовослужбовець повернувся захищати кордони України. Такий алгоритм дій на сьогодні.

Основні положення закону


Закон передбачає, що під час дії воєнного стану військовослужбовці, які вперше самовільно залишили місце служби або дезертували, можуть добровільно повернутися до своїх частин і продовжити службу.



У такому випадку їхня військова служба та дія контракту продовжуються, а також поновлюються виплати грошового забезпечення, продовольче, речове та інші види забезпечення, пільги та соціальні гарантії.


Звільнення від кримінальної відповідальності


Військовослужбовці, які добровільно повертаються до місця служби, можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності за статтями 407 (самовільне залишення військової частини або місця служби) та 408 (дезертирство) Кримінального кодексу України. 


Для цього необхідно, щоб військовий до закінчення досудового розслідування добровільно заявив слідчому чи прокурору про намір повернутися до військової частини або місця служби для продовження служби.


Невтішна статистика


Лише з січня по жовтень 2024 року відкрито 40 659 справ про самовільне залишення частини та 19 826 про дезертирство. Це вдвічі більше, ніж за весь 2023 рік, — про це BBC Україна  розповіли джерела у Генеральному штабі.



 У 2022 році таких справ було менш ніж 10 тисяч. За неофіційною інформацією Генерального штабу, реальна кількість випадків може становити 100–150 тисяч.

Чому це відбувається


Експерти називають головними причинами моральне виснаження військових, нестачу ротацій та брак відпусток. Часто мобілізованих відправляють на передову без достатньої підготовки. 


Військовий Кабан, який залишив службу, розповідає BBC:


Я не відмовляюся від подальшого проходження служби, але не у цій військовій частині та не з цим керівництвом. Там я відчуваю небезпеку для свого життя та постійні моральні знущання


Юрист Антон Неживий зазначає, що СЗЧ (самовільне залишення частини) і дезертирство відрізняються рівнем суспільної небезпеки. 


СЗЧ – це тимчасове залишення служби, тоді як дезертирство передбачає ухилення від обов’язків. 


Водночас і те, і інше є кримінальним злочином із покаранням до 10–12 років.


Це рішення стало логічним доповненням до раніше ухваленого законопроекту №8271, який посилив відповідальність за воєнні злочини.


Однак жорсткі покарання не змогли зупинити зростання випадків СЗЧ і дезертирства.

Новий закон пропонує баланс між дисципліною та підтримкою військових.


Comments


© BEYOND BORDERS , 2024.

bottom of page